VII Festiwal poświęcony będzie mniejszościom: ormańskiej/greckiej, karaimskiej, białoruskiej i z racji aktualnej sytuacji na świecie ponownie zaprezentować Ukraińców. Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem od największych międzynarodowych artystów. – Milo Kurtis, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Celem Festiwalu jest dowartościowanie i uwypuklenie wpływu mniejszości narodowych na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości. Festiwal jest formą artystycznego dialogu różnych kultur muzycznych, które przez wieki rozwijały się na terenach dawnej Rzeczpospolitej.
Wydarzenie koncentruje się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Polski. Wychodzi od muzyki tradycyjnej, ale nie boi się konfrontacji i mariażu z gatunkami muzyki współczesnej. W ramach festiwalu zapraszamy do udziału międzynarodowe gwiazdy poszczególnych estetyk muzycznych czy instrumentów, które konfrontujemy z lokalnymi zespołami. Dzięki temu nie tylko zachowujemy tradycje muzyczne, ale staramy sie je także ożywić. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł oraz innych muzycznych tradycji i estetyk. Na scenach klubu Stodoła, Hybrydy, Muzeum POLIN, czy Bemowskiego Centrum Kultury, wystąpili wybitni polscy i zagraniczni twórcy oraz wykonawcy różnych nurtów muzyki korzeni, m. in.: David Krakuer, Roby Lakatos, Barcelona Balkan Gipsy Orchestra, Kozak System, Leszek Możdżer & Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble & KAYAH, Adam Strug, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana i inni.
Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony tradycji białoruskiej. Na scenie warszawskiego klubu Hybrydy pojawią się Kapela ze Wsi Warszawa & Daria Butskaya oraz Maniucha i Ksawery.
Tematem przewodnim drugiego dnia festiwalu stanie się muzyka ukraińska, wystąpią Troye Zillia oraz Karolina Cicha & Spółka.
Ostatni dzień festiwalu przedstawi idiom kultury łemkowskiej, ormiańskiej i greckiej w formie koncertów Orkiestry Świętego Mikołaja oraz Drum Freaks & Masha Natanson.
——————————————————————————————————————–
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
VII Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner:
Radio WNET
Organizator:
Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art