Przed nami piąte spotkanie z cyklu Wassima Ibrahima: StrefaEtno | Orient – zapraszamy serdecznie na koncert muzyki sefardyjskiej i arabskiej z Andaluzji. W wykonaniu zespołu Sentido usłyszymy utwory w językach ladino i arabskim.
W Andaluzji muzyka arabska i sefardyjska rozkwitła pod wpływem różnych kultur. Muzyka arabska, z jej skomplikowanymi rytmami i skalami modalnymi, płynnie łączyła się z melodiami i lirycznymi tematami sefardyjskich tradycji żydowskich. To połączenie dało początek bogatemu dziedzictwu muzycznemu, które charakteryzowało się złożonymi improwizacjami i poetyckimi tekstami. Dziedzictwo tego okresu jest widoczne w ciągłej obecności i poszanowaniu tych stylów muzycznych do dziś.
Wymiana kulturalna w Andaluzji stworzyła wyjątkową i trwałą tradycję muzyczną, która odzwierciedla różnorodną historię regionu.
- - -
Sentido:
Kaja Mianowana
Wassim Ibrahim
Piotr Kopietz
Adeb Chamoun
- - -
• Kaja Mianowana – zadebiutowała na profesjonalnej scenie musicalowej, mając zaledwie 17 lat, jako jedna z najmłodszych na świecie odtwórczyń roli Christine Daaè w musicalu „Upiór w Operze” w Teatrze w Muzycznym ROMA. Od 17 lat gra główne role w największych tytułach musicalowych w Polsce, nominowana do tegorocznych Teatralnych Nagród Muzycznych im. J. Kiepury w kategorii najlepsza wokalistka musicalowa za rolę Cathy Hiatt w spektaklu „5 ostatnich lat”. Wybierana do głównych ról przez wielkich twórców musicali m.in. Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante, Gary’ego Guthmana; jej elastyczny sopran pozwala jej wykonywać różnorodne gatunki muzyczne - musical, muzykę dawną, world music i alternative pop. Wielokrotnie wykonywała partie stworzone specjalnie na jej głos, oraz współpracowała z kompozytorami muzyki filmowej m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Bartoszem Chajdeckim i Mikołajem Stroińskim. Ma na swoim koncie liczne wydania płytowe oraz solowe single. [fot. Weronika Kuźma]
• Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor, menedżer kultury, konferansjer. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie akordeonu. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił podczas stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu (Austria). Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu artystów koncertujących na niezwykle rzadkim instrumencie – francuskiej akordinie. Potrzeba ciągłego rozwoju oraz głód poszukiwań różnych inspiracji muzycznych sprawiły, iż swobodnie obraca się w niemal każdym stylu i gatunku muzycznym. Jest założycielem, współtwórcą i kierownikiem artystycznym ponad dwudziestu zespołów i projektów muzycznych, z którymi prezentuje muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, współtworzył także ścieżkę dźwiękową do filmu „Chłopi” (polskiego kandydata do Oscara 2023), za którą otrzymał Złotą Płytę oraz nagrody "O!Lśnienia", "MocArty RMF Classic" oraz "Fryderyk" w kategorii "Album Roku Muzyka Filmowa". W dziedzinie kompozycji szczególnie bliska jest mu filmowa i teatralna muzyka ilustracyjna oraz szeroka pojęta „world music”. Wybitny brazylijski artysta i dyrygent, Jose Maria Florencio powiedział o nim: „…[dzięki twórczości Piotra Kopietza] Polska zaczyna być miejscem, gdzie kompozycje na bandoneon i tango powstają na poziomie co najmniej tak wspaniałym, jak na poziomie samego Astora Piazzolli. Mamy fantastycznego kompozytora…”.
• Adeb Chamoun pochodzi z Syrii, z malowniczego miasteczka Hasaka. Dorastał w muzykalnej rodzinie, jego pierwszym nauczycielem był jego brat Abdul – mistrz gry na instrumentach perkusyjnych. Jest artystą niezwykle otwartym na muzykę innych regionów świata, specjalizuje się w muzyce Bliskiego Wschodu, tureckiej i perskiej, lecz inspiruje się również polskim folklorem, jazzem i muzyką klasyczną. Gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynowskich ( riq, darabuka, tar, daf, cajon, conga, bongos, timbales). W Polsce nawiązał współpracę m.in. z zespołem Naxos, Klezmafor, czy Balkan Sevdah, brał także udział w projekcie Trifonidis Illumination Bandi.
• Wassim Ibrahim – doktor muzyki, pieśniarz, wirtuoz gry na oudzie, kompozytor. Uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielkokulturowości za rok 2019 – w docenieniu jego pracy artystycznej, naukowej, społecznej i pedagogicznej. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął już w wieku sześciu lat od gry na flecie i lutni oud. Studiował w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku, gdzie później wykładał m.in. historię muzyki międzynarodowej, oraz w Krakowie na Akademii Muzycznej, gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Od 2015 do chwili obecnej prowadzi międzynarodowy Chór w Kontakcie.