Koncert

Naaljos Ljom (NOR) / Raja Kirik (IDN) / ŠIROM (SL) @ Avant Art Festival 2023 Wrocław

Zapraszamy na koncerty III dnia Avant Art Festival 2023 Wrocław, w programie:

NAALJOS LJORN (NOR)

Inspiracja muzyką folkową to żywy trend, dzięki któremu można cieszyć się z zachowania tradycji, budowania więzi z kulturą. Można też cieszyć się z możliwości eksperymentowania i zabawy z formułą, co raz na parę lat zrodzi taki muzyczny majstersztyk jak Naaljos Ljorn. Gdyby puścić muzykę tego projektu norweskiemu podróżnikowi w czasie z pierwszej połowy XIX wieku prawdopodobnie świetnie by się bawił, tony i rytmy pozostają takie same. Jednak Naaljos Ljorn stoi daleko od odtwórstwa i skansenu, nie byłoby to w stylu dwójki muzyków tak związanych ze światem muzyki eksperymentalnej i jazzu – ich kompozycje są nowatorskie i taneczne, łączące folklor ze współczesną muzyką elektroniczną, która świetnie prezentuje się przed żywą widownią.

RAJA KIRIK (IDN)

Wejdź do hipnotyzującego świata Raja Kirik, projektu muzyczno-performatywno-badawczego autorstwa Yennu Ariendra i J. Mo’onga. Ich eksploracja zagłębia się w historię i teraźniejszość ludowych tańców transowych z Jawy w Indonezji, takich jak Reog, Jaran i Jathilan, przepełnionych magią i rytualnością. Muzyka i opowieść tych tańców odsłaniają burzliwą historię ciemności, chaosu, przemocy i oporu, które wciąż rezonują w dzisiejszych walkach politycznych Indonezji. Poszukiwania Raja Kirik wracają do czasów niderlandzkiej kolonizacji, zespół eksploruje wpływy zachodu we własną kulturę, manifestując przy tym formę postkolonialnego protestu, zgrabnie posługując się w swojej muzyce tradycyjnie rdzennymi brzmieniami Indonezji i zachodnio-klubowymi perkusyjnymi samplami.

ŠIROM (SL)

Bałkańska tempura brač, bliskowschodni bęben daf, północno-afrykańskie guembri, hurdy-gurdy, lira, altówka, trzystrunowe banjo, balafon, ribab, mizmar, okaryna, lutnia… mówiąc o trio Širom nie można nie wspomnieć o różnorodności dźwięków, instrumentów i pomysłów. Mimo inspiracji tradycjami i historią trudno nazwać zespół odtwórczym czy nawet jednolitym – ich styl ewoluuje z płyty na płytę, zachowując swój mistyczny minimalizm krąży od szeroko rozumianego folku po akustyczno-rockowe medytacje. Muzyka słoweńców jest kontemplacyjna, ale pokazuje zęby gdy jest to konieczne, mimo skromnego składu niesie ze sobą energię big bandu, a nie zespołu kameralnego.