Marlon Craft | Warszawa
Koncert

Marlon Craft | Warszawa

Marlon Craft — zbierający pochwały od artystów i aktywistów, takich jak Masta Ace, Dizzy Wright, Killer Mike, TI, Shaun King czy La La Anthony, to jeden z najciekawszych obecnie raperów na scenie Nowego Jorku, hołdujący tradycjom złotej ery. Twórca ruchu „OUR.S”, wystąpi w Warszawie 24 września 2023 roku.

BILETY w sprzedaży od piątku 23 czerwca, godzina 11:00

Marlon Craft urodził się i dorastał w Manhattan Plaza, kompleksie mieszkalnym Mitchell-Lama w Hell’s Kitchen. Jego ojciec jest perkusistą jazzowym, a matka producentem teatru off-broadwayowskiego. Uczęszczał do The Beacon School i grał w koszykówkę AAU na południowym Bronksie. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczał na American University w Waszyngtonie, gdzie zaprojektował swój własny kierunek, Urban Education and Social Justice.

Zrobił furorę w Internecie już kilka lat temu, jako fenomen freestyle’u, prezentując swoje umiejętności w słynnych amerykańskich audycjach radiowych. Billboard pisał o nim “Marlon Craft Will Never Surrender”, nie bez powodu.
Jako artysta studyjny, który za mentora miał znanego dobrze polskim fanom producenta Marco Polo, szybko opanował sztukę tworzenia przemyślanych albumów, dostarczając nam konceptualne „The Tunnel’s End” (2017), na którym znalazły się single „The Feels” i „New York Shit” (z udziałem Radamiza). Album był przez krótki czas numerem 2 na liście iTunes Hip-Hop za albumem Jay-Z 4:44. Co przyniosło raperowi kontrakt z Same Plate Entertainment/Sony Music.
Craft supportował Dizzy’ego Wrighta podczas jego trasy „Golden State of Mind”. W listopadzie 2018 roku pojawił się na płycie Masta Ace i Marco Polo, A Breukelen Story, w utworze „Wanna Be”. W 2019 Craft wydał singiel „Gang Shit” promujący debiutancki album studyjny “Funhouse Mirror” z gościnnym udziałem raperów takich jak Dizzy Wright, Nyck Caution, Ricky Motion i Evan Crommett. Album osiągnął pierwsze miejsce na liście Top Hip-Hop Albums iTunes w pierwszym tygodniu od wydania.

W 2020 roku Craft zerwał kontrakt płytowy z Same Plate Entertainment/Sony Music i powrócił w pełni niezależny, uruchamiając The Center – od tej pory fani bezpośrednio finansują i wspierają jego twórczość.
Raper nie boi się głośno mówić o współczesnej Ameryce – kiedy 6 stycznia 2021 szturmowano Kapitol Stanów Zjednoczonych, Craft wydał album “How We Intended”, na dzień przed inauguracją Joe Bidena na prezydenta, z głośnym singlem „State of the Union” — zjadliwą krytyką stanu rzeczy w amerykańskiej polityce i kulturze, dostarczając otrzeźwiającego spojrzenia na stosunki rasowe i walki o władzę wśród obywateli USA. Szum wokół „State of the Union” doprowadził do pojawienia się w MSNBC z Ari Melberem, który w ciągu niecałych 48 godzin uzyskał ponad dwa miliony wyświetleń na YouTube.

Słowo „rap” oznacza w amerykańskim slangu „konwersować”, „lekko i szybko uderzyć”. Na rap składają się elementy takie jak: treść tekstu, flow i przekaz (ang. delivery). Rap od początku był naszą siłą, dostarczał nam prawdę, pozwalał nam mówić i słuchać o tematach niewygodnych, których inni unikali. Dziś Rap daleki jest od tych założeń, ale jeszcze nie umarł… dopóki mamy takich raperów jak Marlon Craft.