Zapraszamy do Letniej szkoły haftu w Barbarze! Z początkiem lipca rozpoczynamy cykl zajęć przygotowanych przez Olgę Budzan - edukatorkę, artystkę i pasjonatkę rękodzieła.
Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z haftem. Wspólnie przełamiemy hafciarskie lody, oczywiście z igłą i nitką w rękach! Na miejscu dostępna będzie fachowa literatura polska i zagraniczna a nawet nieco antyczna! Olga pokaże wam przykłady haftów wykonane w różnych technikach, wzorniki oraz cenne tkaniny historyczne. Oprócz ciężkiej pracy w programie mamy też miłe rozmowy przy kawie i ciasteczku.
Jeśli nosicie okulary, weźcie je ze sobą koniecznie! Jeśli już kiedyś próbowaliście haftować przynieście swoje prace, wymienimy się doświadczeniami.
Harmonogram warsztatów
2.07, 17:00-20:00 | Pierwsze kroki
Podczas pierwszego spotkania będzie można zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat nici, kordonków, mulin, kanw, płócien i igieł oraz nauczyć się podstawowych ściegów hafciarskich. Każda osoba wykona mały próbnik hafciarski który z biegiem czasu będzie można rozbudować wedle własnych potrzeb i upodobań.
4.07, 17:00-20:00 | Projektowanie i wykonywanie haftów krzyżykowych
Haft krzyżykowy to jedna z najpopularniejszych technik hafciarskich. Podczas tego spotkania będzie można samodzielnie narysować i następnie wyhaftować wzór inspirowany światem roślin. Pokażę wam również jak pracować na tkaninach “rozciągliwych” oraz o bardzo drobnym splocie. Będziemy pracować w nieco większej skali, na ubraniach, które przyniesiecie z domu. Będziemy również rozmawiać o łączeniu ze sobą kolorów, tworzeniu palet kolorystycznych oraz pracy na barwnych kanwach.
9.07, 17:00-20:00 | Wypełnienie
Podczas tego spotkania przyjrzymy się między innymi takimi zagadnieniom jak haft płaski i cieniowanie. Wybrany przez Was obrazek skopiujecie na tkaninę za pomocą kalki, a następnie wyhaftujecie go najpiękniej jak tylko się da. Będzie to też okazja do nauki nowych technik: supełków i tkania.
11.07, 17:00-20:00 | Hafty dolnośląskie
Ostatnie spotkanie będzie poświęconym dolnośląskim tradycjom hafciarskim. Dawne mieszkanki Dolnego Śląska nosiły czepce, chusty i fartuchy zdobione haftem białym. Jego wykonanie wymaga dużej schludności i wysokiej koncentracji. W XIX wieku Dolnoślązaczki zaczęły nosić się po miejsku, a strój i towarzyszące mu akcesoria odeszły w zapomnienie. Podczas spotkania będzie można zapoznać się z mini wzornikiem haftów dolnośląskich oraz wykonać kopię tradycyjnego wzoru.
Aby wziąć udział w warsztatach, należy zakupić karnet w cenie 250 zł.
Karnet obejmuje udział w 4 spotkaniach (łącznie 12 godzin zajęć) oraz niezbędne materiały, a przede wszystkim bezpośredni dostęp do wiedzy i doświadczenia Olgi Budzan w kameralnej grupie.
Warsztaty poprowadzi Olga Budzan – etnolożka i antropolożka kulturowa. Ukończyła również projektowanie tkanin na Gerrit rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records. Pracuje również w Dziale Oświatowym wrocławskiego Muzeum Etnograficznego.
Organizatorem warsztatów jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.