Zapraszamy na wyjątkowy wieczór zaduszkowy, podczas którego oddamy hołd legendarnemu saksofoniście jazzowemu, Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu. W towarzystwie znakomitych gości usłyszymy przekrój jego twórczości – od wczesnych kompozycji po dojrzałe dzieła. Koncert będzie pełen wspomnień, muzyki, głosów i obrazów, które przypomną nam o niezwykłej postaci Ptaszyna. To będzie wieczór pełen emocji, muzycznych uniesień i refleksji, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Jan Ptaszyn Wróblewski, właściwie Jan Wróblewski (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu, zm. 7 maja 2024 w Warszawie), był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Saksofonista, kompozytor, aranżer i dyrygent, a także dziennikarz i krytyk muzyczny, przez dekady miał ogromny wpływ na rozwój i popularyzację jazzu w Polsce.
Grał na saksofonie tenorowym i barytonowym, a jego kariera rozpoczęła się w połowie lat 50., kiedy dołączył do Sekstetu Krzysztofa Komedy. Występ z tym zespołem na festiwalach jazzowych w Sopocie był jego profesjonalnym debiutem. Kluczowym momentem w jego karierze było przesłuchanie przeprowadzone przez amerykańskiego promotora jazzu George'a Weina, które zaowocowało angażem do orkiestry International Newport Band. W 1958 roku Ptaszyn wystąpił na słynnym festiwalu jazzowym w Newport jako pierwszy polski jazzman i jedyny przedstawiciel krajów zza „żelaznej kurtyny”.
Po tym wydarzeniu Wróblewski koncertował na całym świecie, występując w Stanach Zjednoczonych, Europie, Indiach, Afryce i Azji. W 1964 roku jego kwartet zagrał w specjalnym odcinku niemieckiego programu telewizyjnego „Jazz – gehört und gesehen”, prezentującym osiągnięcia najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej.
W latach 1968–1978 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, gdzie jego współpraca z Willisem Conoverem zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu”, którą Ptaszyn prowadził nieprzerwanie od 1970 roku aż do swojej śmierci. Jako popularyzator jazzu w Polsce, Ptaszyn Wróblewski odegrał kluczową rolę w kształtowaniu gustów muzycznych kolejnych pokoleń.
W trakcie swojej kariery założył wiele zespołów i angażował się w liczne projekty muzyczne. Komponował również muzykę filmową (m.in. „Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz piosenki, wykonywane przez takich artystów jak Ewa Bem, Łucja Prus, Maryla Rodowicz i Andrzej Zaucha. Tworzył także koncerty symfoniczne i nagrał kilkanaście autorskich albumów, uczestnicząc w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.
Pochodził z rodziny adwokackiej, a jego edukacja muzyczna rozpoczęła się już w Szkole Podstawowej nr 4 im. Elizy Orzeszkowej w Kaliszu. Uczył się gry na fortepianie, klarnecie i trąbce, grając w tym czasie w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego. Studiował na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.
Wieczór zaduszkowy poświęcony pamięci Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego to nie tylko muzyczna podróż przez jego bogatą twórczość, ale także okazja do refleksji nad jego wpływem na polską kulturę muzyczną. Zapraszamy do wspólnego celebrowania życia i twórczości tej niezwykłej postaci.