Teatr

GINCZANKA. Przepis na prostotę życia

Spektakl odbywa się w ramach Warszawskiego Tygodnia Kobiet, którego organizatorami są: Dom Spotkań z Historią, Warszawska Rada Kobiet i Miasto Stołeczne Warszawa.

Zuzia, dziesięcioletnia dziewczynka pochodzenia żydowskiego, zaczyna pisać wiersze, by po kilku latach dostąpić najpierw zaszczytu ich publikacji w szkolnej gazetce „Echa szkolne”, a następnie zdobyć wyróżnienie w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich”, namówiona do udziału w nim przez samego Juliana Tuwima. Od tego momentu wszystko idzie w jej życiu jak po maśle: osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z „Wiadomościami Literackimi”, przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać dla „Szpilek”. Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji „O centaurach”, nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna.

 

W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive).

Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

Twórcy:

Tekst: Piotr Rowicki

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska

Muzyka: Michał Lamża

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Araszkiewicz

Reżyseria światła: Mateusz Gierc

Inspicjent: Marcin Stalmach

Występuje: Agnieszka Przepiórska

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Czas trwania: 70 minut